Badania alarmują, że Polacy są coraz grubsi – znajdujemy się w pierwszej piątce najgrubszych narodów w Europie. WHO od dawna uznaje otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać radzi Konrad Gaca, uznany ekspert ds. leczenia otyłości.
Niskie poczucie własnej wartości spowodowane nieatrakcyjnym wyglądem to tylko czubek góry lodowej problemów, jakie powodują dodatkowe kilogramy. Im jest ich więcej, tym zdrowie ulega coraz poważniejszemu pogorszeniu. Otyłość wciąż przez dużą część społeczeństwa jest uważana głównie za problem natury estetycznej. Tymczasem to poważna choroba, która niejednokrotnie zajmuje nie tylko ciało, ale i duszę. Jej leczenie wymaga pomocy specjalisty - mówi Konrad Gaca.
Otyłość to choroba śmiertelna
W dniu takim jak Światowy Dzień Zdrowia warto mówić o zagrożeniach jakie niesie za sobą poważna nadwaga. WHO mówi nawet o 2,5 milionach osób rocznie, które umierają z powodu następstw zdrowotnych otyłości. W swojej pracy niejednokrotnie spotykam się z pacjentami, którzy przed przybraniem na wadze byli zdrowymi ludźmi. Wraz z rosnącą wagą pojawiły się choroby, najczęściej cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. W krótkim czasie te osoby stają się niewolnikami tabletek i regularnych wizyt lekarskich. Potrzebne jest wtedy leczenie specjalistyczne, ale przede wszystkim redukcja wagi. Przeciążonemu organizmowi trzeba jak najszybciej ulżyć – ostrzega Konrad Gaca.
Recepta na zdrowie? Świadome zmiany
Kluczem do poprawy stanu zdrowia jest świadome wprowadzenie zmian w swoim codziennym życiu. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze kontakt ze specjalistą i indywidualnie dopasowany program żywieniowy oraz treningowy. Tym, co możemy zrobić sami jest zastosowanie się do kilku zasad zdrowego życia. Co to za zasady? Przede wszystkim ograniczenie soli w diecie, regularne picie wody, bogate białkowo-tłuszczowe śniadania i mniejsze białkowe kolacje, regularne posiłki o stałych porach w równych odstępach czasu – mówi Gaca. Warto pamiętać także o tym, że wieloletnich zaniedbań nie da się nadrobić w kilka dni, dlatego polecam metodę małych kroków. Niech nasz cel wagowy będzie ambitny, ale realny. Wszystko jest do osiągnięcia, jeśli podejdziemy do tego zadania w sposób uporządkowany i świadomy – przekonuje ekspert.
Dzieci najbardziej zagrożone – mamy najgrubszych 11-latków w Europie
Raport UNICEF mówi o tym, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich o najszybciej rosnącej liczbie dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. W tej chwili już co 3 dziecko ma za wysoką wagę. Mamy najgrubszych 11-latków w Europie. Z czego to wynika? Ze złego przykładu płynącego od dorosłych – tłumaczy Gaca. Dzieci w naturalny sposób kopiują nasze nawyki żywieniowe i styl życia. To od nas zależy, czy w przyszłości wybiorą aktywność czy raczej będą szukać ukojenia stresu w słodkich i słonych przekąskach.
Prowadzenie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat to najlepsza podstawa do tego, by zachować dobrą kondycję organizmu w przyszłości. Światowy Dzień Zdrowia to doskonała okazja by w szkołach i domach rozpocząć dyskusję z dziećmi na ten temat. Im w dzieciństwie lepsza edukacja prozdrowotna, tym w wieku dorosłym mniej problemów ze zdrowiem i mniej stresów związanych ze zmianą nawyków. Uczmy dzieci walki o siebie za pomocą zrównoważonej diety i regularnej aktywności, ale przede wszystkim – dawajmy im dobry przykład. – radzi Konrad Gaca.
Zasady Zdrowego Życia według Konrada Gacy:
- Odżywiaj się regularnie, 4-5 posiłków o stałych porach
- Odpowiednio komponuj białka, węglowodany i tłuszcze
- Jedz królewskie śniadanie
- Pamiętaj o białkowej kolacji
- Ogranicz sól i cukier
- Pij wodę regularnie przez cały dzień
- Jedz odpowiednie tłuszcze, zwłaszcza tłuste ryby (np. łosoś) i orzechy
Na wprowadzenie Zasad Zdrowego Życia nigdy nie jest za późno, a w przypadku naszych dzieci warto o to zadbać jak najwcześniej. Światowy Dzień Zdrowia może być doskonałą okazją do rozpoczęcia procesu redukcji wagi i wprowadzenia zmian w codziennym życiu.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/z-otyloscia-mozna-wygrac-swiatowy-dzien-zdrowia-juz-7-kwietnia